Aymara pruhovaný

Informace o chovu

Chov Lukáše Říhy

Chovné zařízení pro aymary

S tím bývají někdy problémy a mnoho chovatelů se v názoru neshoduje.Ale každý má názor svůj a ten by si měl bránit:-).
Tak na toto téma existují dvě různé odpovědi.Ovšem každou z nich si prosazuje několik chovatelů.Někteří chovatelé doporučují chovat aymary pruh. v tzv. bednových klecích a naopak druzí zase podporují chov v kolonii.Mezi chovateli také traduje názor, že ve společném chovu mají více oplozených vajec a početnější odchovy.Já to nemohu srovnat, protože v bednové kleci jsem měl jen jeden pár a nyní budu mít 3 páry ve voliéře.Ale určitě budu chtít někdy srovnat chov v klecích a chov v kolonii.

Jestli vaši svěřenci budou chováni v klecích nebo ve voliérách je jen a jen na Vás.Proto zde udám rozměry klecí i voliér.

Pokud se rozhodnete chovat aymary v klecích tak by rozměry měli být alespoň 75 cm x 40 cm x 40 cm (d x v x š) .Ale když aymarům poskytnete klece o rozměrech 1 m x 1 m x 1 m také to neodmítnou.

Když padne volba na chov v kolonii tak je dobrá velikost voliéry, pro 2-3 páry, 1 m x 2 m x 2 m (š x v x d) .Materiál na voliéru může být i ze dřeva, protože aymarové neničí chov. zařízení.Voliéra by měla pokud možno, být potáhlá kolem do kola pletivem, protože aymarové rádi šplhají a málo létají.Některým chovatelům se osvědčilo udělat z pletiva i strop.Aymarové se při rosení zavěsí za strop voliéry a různě se natřásají.Záleží na tom jak byly uvyknuti.Moje aymara v mutaci creme ino byla chována ve velké voliéře a v kolonii aymarů.Tam byli aymarové nuceni létat, ovšem když měli možnost raději si zašplhali.Já chci dát aymarům možnost volby. Takže můžou i létat i šplhat.
Žádné komentáře